Miks on terminoloogiaserver oluline?
Terminoloogiaserver ja sellega seotud süsteemid loovad sidusa, efektiivse ja kvaliteetse tervishoiukeskkonna, lihtsustavad andmete mõistmist ja parandavad andmete kvaliteeti ning seeläbi tõstavad patsientidele osutatavate teenuste kvaliteeti.
- Terminoloogiaserver ja terminoloogiate standardiseerimine tagab selle, et erinevad tervishoiuteenuste pakkujad kasutavad patsientidega seotud dokumentatsiooni loomisel standardiseeritud keelt. See vähendab mitmeti mõistetava ja ebaselge informatsiooni hulka ning hoiab kokku kõigi osapoolte aega.
- Terminoloogiaserveri metaandmed on alati ajakohased ning erinevatel ametkondadel kaob vajadus hallata Exceli tabeleid, mis ei kohandu standardi muudatustega ning koguvad seetõttu aegunud informatsiooni.
- Kvaliteetsete andmete põhjal on võimalik teha olulisi otsuseid. Süstematiseeritud terviseandmeid saavad kasutada näiteks teadlased oma teadustöös ning poliitikakujundajad põhjendatud otsuste tegemisel.
Olulisemad mõisted
CodeSystem ehk koodisüsteem
Koodisüsteem on omavahel seotud mõistetest koosnev süsteem, kus on tagatud koodide unikaalsus.
Koodisüsteemid võivad olla väga erineva suurusega. Suurim koodisüsteem, mida tervishoiu valdkonnas kasutatakse, on SNOMED CT, mis sisaldab üle 350 000 kliinilise mõiste erinevatest tervishoiuvaldkondadest.
Koodisüsteem võib aga sisaldada ka ainult mõnda üksikut mõistet - tihti on sel puhul tegemist kindla kasutuskonteksti jaoks loodud loendiga, mille jaoks on eraldi koodisüsteem loodud, et tagada koodide unikaalsus. Just sel põhjusel on ka suurem osa Publitseerimiskeskuses ajalooliselt avaldatud klassifikaatoritest ühtaegu nii koodisüsteemid kui ka loendid.
Suurtes koodisüsteemides on mõisted omavahel hierarhias või muul moel süsteemselt seotud. Koodisüsteem võib olla ühetasandiline või lihtsa hierarhiaga, kus igal mõistel on ainult üks vanemmõiste. Kuid koodisüsteem võib olla ka keerulisemate seostega: polühierarhiline võrgustik, kus üks alammõiste võib kuuluda mitme vanema (parent) alla. Polühierarhiline on näiteks SNOMED CT koodisüsteem.
ValueSet ehk loend
Loend on nimekiri koodisüsteemi mõistetest, mida on lubatud teatud kontekstis kasutada. Enamasti avaldatakse loend andmeelemendi väärtuste piiramiseks. Ühest koodisüsteemist on võimalik koostada palju erinevaid loendeid, ning üks loend võib sisaldada mõisteid mitmest koodisüsteemist.
Loendeid luuakse vastavalt vajadusele pidevalt juurde. Teatud juhtudel luuakse koodisüsteem ainult ühe loendi jaoks, sellisel juhul moodustabki üks loend terve koodisüsteemi.
Seega on loendite loomiseks erinevaid viise:
- loend moodustub tervest koodisüsteemist;
- loend moodustub koodisüsteemi alamhulgast - ühest koodisüsteemist saab luua palju erinevaid loendeid;
- loend moodustab mitme erineva koodisüsteemi mõistetest või nende alamhulkadest.
Concept ehk mõiste
Mõiste on reaalmaailma objekt või nähtus, mis on koodisüsteemis määratletud kindla nimetuse kaudu. Igale mõistele on omistatud unikalane kood, nimetus(ed) ja omaduse(ed). Mõiste võib olla seostes teiste mõistetega - hierarhiliste seoste puhul peab seotud mõiste olema samas koodisüsteemis, sisuliste seoste puhul võib mõiste pärineda ka teistest koodisüsteemidest.
Lihtsustatud näide koodisüsteemi, loendite ja mõistete omavaheliste seoste kohta:
ConceptMap ehk vastendused
ConceptMap on ressurss, mis defineerib mõistete vahelised vastendused koodisüsteemide, loendite või loendi versioonide vahel. Vastendused võimaldavad efektiivset kommunikatsiooni ja andmevahetust erinevate tervishoiusüsteemide vahel, mis kasutavad erinevat terminoloogiat.
ConceptMapid on hetkel kasutusel peamiselt piiriüleste teenuste puhul, kus siseriiklikele loenditele on vaja leida rahvusvahelised vasted Euroopa Komisjoni poolt avaldatud loendite kataloogist (MVC: Master ValueSet Catalogue).
Järjest rohkem näeme vastenduste vajadust ka riigis sees - eriti juhtudel, kui loendis on koodisüsteem vahetunud või paralleelselt on sama info jaoks kasutusel mitu koodisüsteemi.
Antud näites on samast loendist loodud kolm versiooni. Versioon 1 kasutas kohalikke koode pos/neg, versioon 2 kasutas SNOMED CT koode, versioon 3 juures aga mindi üle laiemale kontekstile ning “RhD positiivne” ja “RhD negatiivne” asendati laiemate mõistetega “Positiivne” ja “Negatiivne”.
ConceptMapi tuleb alati vaadata kasutusjuhu kontekstis. Antud loendi kontekstis on tegemist võrdsustatud vastendustega, kuid see ei tähenda, et “RhD positiivne” ja “Positiivne” oleksid võrdsed üheski teises kontekstis.