Uue põlvkonna tervise infosüsteemi ja tervisevaldkonda toetav patsiendi üldandmete teenus
Teenuse üldine kirjeldus
Patsiendi üldandmeid (isiku nimi, postiaadress, telefon, e-posti aadress jm) on seni tervisevaldkonnas kogutud haiglate, perearstide, eriarstikeskuste, hambaravikliinikute jm asutuste infosüsteemidesse ning kogutud andmeid on saadetud meditsiinidokumentidel tervise infosüsteemi. Kogutud andmete vormingu ja uuendamise vajaduse osas ühtseid nõudeid kehtestatud ei ole ning sellest tulenevalt kannatab andmete kvaliteet ja ajakohasus. Infosüsteemides on talletatud suurel hulgal vananenud üldandmeid ning neid andmeid jätkuvalt veel kasutatakse, sh aegunud üldandmed võivad jõuda meditsiinidokumentide koosseisus tervise infosüsteemi. Tervise infosüsteemi kogutud andmed on nähtavad terviseportaali kaudu patsiendile ja tervise infosüsteemi kaudu tervishoiuteenuse osutajale (juhul kui patsient ei ole oma andmeid sulgenud). Patsiendi üldandmete osas tehakse päringuid ka teistesse registritesse nt rahvastikuregister ja töötamise register. On selge, et sama isiku kohta kogutakse tervisevaldkonnas üldandmeid erinevate kanalite kaudu ja korduvalt ning seetõttu esineb eri süsteemides terve hulk erinevaid üldandmeid.
Patsiendi üldandmete teenuse (edaspidi PÜT) eesmärk on eelkirjeldatud olukorda parendada ning tagada tervisevaldkonnas erinevates lahendustes ühtsete patsiendi üldandmete kasutuselevõtt ning reeglid üldandmete uuendamiseks. PÜT-i puhul on arvesse võetud ka seniseid puudujääke üldandmete koosseisu osas, mis on vajalikud kvaliteetseks tervishoiuteenuse osutamiseks, sh infot eestkoste, hooldusõiguse, töövõimekao ja puuete kohta ei pea patsiendilt enam küsima, vaid vajalikud andmed on PÜT-i kaudu tervishoiuteenuse osutaja jaoks kättesaadavad. PÜT teenus tagab patsiendi jaoks parema kontakti tervishoiuteenuse osutajatega, tervishoiuteenuse osutajate jaoks kvaliteetsema andmetöötluse, aja kokkuhoiu patsiendi üldandmete otsimise ja sisestamise arvelt ning üleüldiselt ajakohasema info tervisevaldkonna süsteemides patsientide üldandmete kohta.
Patsiendi üldandmetest ajakohase seisu saamiseks suhtleb PÜT erinevate riiklike asutuste andmekogudega, sh Siseministeeriumi, Sotsiaalkindlustusameti, Töötukassa, Maksu- ja Tolliameti ja Maa-ameti andmekogudega. Lahenduse toimimise ja töökindluse tagamiseks on teostatud rahvastikuregistrist nende Eesti isikukoodi omavate isikute andmete (nimi, sugu, sünniaeg, surmaaeg, elukoha aadress, telefoninumbrid) alglaadimine, kes omavad andmeid tervise infosüsteemis. Andmete alglaadimine on vajalik selleks, et saaksime tagada operatiivse ja hästi skaleeruva lahenduse, mis võimaldab tervishoiuasutustelt saadud info alusel ka üldandmeid rikastada. Laetud andmeid hoitakse ajakohasena regulaarsete muudatuspäringutega. Tervishoiuteenuse osutajatelt saadavad andmed võimaldavad PÜT-il olla lisaks andmete pärimisele ka andmeandjaks rahvastikuregistrile, mis tähendab, et tervishoiuasutustest saadud ajakohaste andmetega (telefonid, e-posti aadressid, lisanduvad postiaadressid) on võimalik täiendada andmeid ka rahvastikuregistris.
Kuidas PÜT töötab?
PÜT kasutab interaktsiooniprotokollina FHIR standardit.
PÜT koosneb patsientide moodulist, mis käsitleb tuvastatud ja tundmatuid patsiente, kontakt- ja seotud isikute haldust ja erinevaid sotsiaalseid näitajaid: puude raskusaste, haridustase, seadusliku eestkostja staatus, abielu või suhte liik, hooldusõigus. PÜT koosseisu kuuluvad mitmed klassifikaatorid, loendid, operatsioonid ja vastavustabelid.
Rakendus koosneb mitmest kihist: andmete kiht, teenusekiht andmete kihi teenindamiseks, integratsiooni kiht, mis sisaldab mitmeid API-sid suhtlemiseks teiste osapoolte või maailmaga. FHIR API on avatud API, HL7 V3 API kasutatakse uue ja vana TIS tagasiühilduvuse loomiseks, integratsioon Webmethodsi tasemel võimaldab koostöövõimet erinevate TIS moodulite vahel.
PÜT säilitab kõik identifikaatorid (isikukoodid, dokumendi numbrid ja teised identifikaatorid mille alusel saab tuvastada patsienti) ainult krüpteeritud kujul. Krüptimine toimub TEHIKus paigaldatud HSM-i abil.
Kõik süsteemi komponendid on virtualiseeritavad.
Teenuse rakendamisega seotud tehnilised aspektid
- Ehitatav rakendus paketeeritakse Docker konteinerina ja paigaldatakse Kubernetes keskkonnas Helm skriptide abil.
- Rakendus paigaldatud isoleeritud keskkonnas (DMZ-s).
- Teenusel puudub kasutajaliides. Suhtlus teenusega toimub peamiselt x-tee vahendusel, või sisemiste teenuste kaudu TEHIKu sisekeskkonnas (samast DMZ-st).
- Rakendus töötab ainult läbi HTTPS protokolli.
- Kasutajate autentimiseks kasutatakse TEHIKu SSO serverit (Keycloak) ja autoriseerimiseks Charon-nimelist autoriseerimise serverit, mis on juba integreeritud mitmete riiklikke andmekogudega.
- FHIR liides realiseeritud kasutades KeFHIR teeke.
- PÜT andmebaasiks on PostgreSQL14
- PÜT arenduskeeleks on Java17.
- Rakenduse meetrikat kogutakse Prometheus vahenditega.
- PÜT kasutab RabbitMQ kanalit audit log eventide saatmiseks. Neid evente kuulab pealt Audit teenus, mis pakub X-tee teenust Andmejälgija jaoks.
Info TTO arendajale
- Teenuse juurutusjuhend arendajatele
- Postman kollektsioon näidispäringutega
- ADSi juurutusjuhend arendajatele
Info tervishoiuasutuste personalile
Seotud juurutusjuhendid
PÜT andmekoosseis põhineb EEBase (riiklikud administratiivsed baasprofiilid) andmekoosseisul, mis on publitseeritud saidil EEBase juurutusjuhend
Andmete edastamiseks/teenuse juurutamiseks vajalik
- Nõuded liidestujale
- integratsioon ADS-ga
- integratsioon Rahvastikuregistriga
- integratsioon SKA-ga
- integratsioon TIS-ga
- Patsiendiindeks
- Surmateenused
- Dokumendiregister
- Viidaregister
- RabbitMQ sõnumite broker
PÜT pakub avaliku API suhtlemiseks üle X-tee. API põhineb FHIR raamistikul ja liidestumisjuhend on publitseeritud saidil PÜT juurutusjuhend